Do czego służą koparkoładowarki?

 

Zadania koparko-ładowarki

Współcześnie sytuacja, w której wszystkie prace budowlane są wykonywane wyłącznie za pomocą ludzkich rąk, jest nie do pomyślenia. Technologia osiągnęła wysoki poziom w różnych dziedzinach, w tym również w przestrzeni budownictwa. Place budowy wypełnione są różnorakim sprzętem budowlanym, a ciężkie maszyny, w tym bohaterki tego artykułu: koparko-ładowarki, to dość powszechny widok. Dzięki tym maszynom prace budowlane mogą zostać wykonane w bardzo krótkim czasie. Przyjrzyjmy się zatem koparko-ładowarkom nieco bliżej.

 

Konstrukcja koparko-ładowarki: układy

Budowa koparko-ładowarki zazwyczaj łudząco przypomina budowę traktora o napędzie kołowym. Zazwyczaj, bo zdarzają się wyjątki w postaci koparko-ładowarek, które są napędzane gąsienicowo. Używa się ich najczęściej do pracy w terenie, który może sprawiać duże trudności maszynom poruszającym się na kołach.

Wróćmy jednak do budowy: koparko-ładowarka składa się oczywiście z dwóch głównych zespołów elementów, czyli z podwozia oraz nadwozia, a także z zespołów unikalnych, które nazywa się układami roboczymi. Układ roboczy koparko-ładowarki odpowiada za jej główne funkcje.

Jak więc wygląda podział układu roboczego? Dzieli się on na:

  • układ ładowarkowy, który znajduje się na przedzie pojazdu,
  • układ koparkowy, który umiejscowiony jest na tyle pojazdu.

Pierwszy układ pozwala maszynie na zagarnianie i ładowanie określonych materiałów: gruzu, węglu, żwiru, piasku i późniejsze przenoszenie ich z miejsca na miejsce, najczęściej na niewielkie dystanse. Drugi z układów umożliwia koparko-ładowarce dokonywania wykopów, na przykład wykopów, w których później zostaną wylane fundamenty. Układ koparkowy wykorzystywany jest również do zrywania pierwszych warstw nawierzchni.

 

Nadwozie i podwozie

Obydwa układy poruszają się dzięki pneumatycznym lub hydraulicznym układom napędowym. Układy robocze są zbudowane w taki sposób, aby można było je dodatkowo wyposażać w urządzenia takie jak łyżki do skarpowania, wiertnice czy widły paletowe, w zależności od specyfiki wykonywanych prac budowlanych.

Podwozie maszyny tworzą ramy, ramy te z kolei utrzymują się na dwóch mostach napędowych, a każdy z nich został przemyślany w taki sposób, aby zapewnić nieustanny kontakt kół z podłożem. Nadwozie jest miejscem, w którym znajduje się silnik i cała reszta układu napędowego. Tam również umiejscowiona została kabina operatora z urządzeniami sterującymi pracą maszyny. Gdyby maszyna została przypadkowo wywrócona, kabina maszyny jest na tę ewentualność przygotowana specjalnymi wzmocnieniami, które mają uchronić operatora na ewentualność takiego wypadku.

 

Przeznaczenie koparko-ładowarek

Koparko-ładowarki to maszyny, które zalicza się do kategorii najbardziej uniwersalnych maszyn ciężkich, które znajdują zastosowanie w pracach budowlanych. Często są używane wtedy, kiedy trzeba przygotować dany teren pod inwestycję (takie zabiegi nazywa się niwelowaniem terenu), zbudować określony rodzaj nawierzchni lub drogi (jezdnie, nasypy kolejowe etc.), wykopać fundamenty.

Maszyny zwane koparko-ładowarkami znajdziemy podczas wykonywania prac porządkowych, czyli usuwania urobku z placu budowy, a także w wielu gospodarstwach domowych. Osprzęt, w który można koparko-ładowarkę dodatkowo wyposażyć, jest niesamowicie różnorodny, dzięki czemu koparko-ładowarki znajdziemy również podczas wykonywania prac na dużych obszarach.

 

Podsumowanie

Koparko-ładowarka to bez wątpienia jedna z najbardziej przydatnych maszyn budowlanych, jakie powstały. Budowa maszyny pozwala jej na wykonywanie bardzo różnych prac budowlanych, dlatego koparko-ładowarki są tak popularne i masowo wykorzystywane. Ułatwiają, usprawniają i przyspieszają wiele z prac, które bez ich pomocy musiałyby przebiegać znacznie dłużej.

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.