Dobór środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego
Zgodnie z prawem, pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie udostępnić pracownikowi wszystkie środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze w sytuacji, gdy:
- jego odzież własna może podczas pracy ulec zniszczeniu bądź znacznemu zabrudzeniu,
- gdy wymagają tego procedury technologiczne, sanitarne czy też BHP.
Dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej uzależniony jest od wielu czynników. Przy doborze odpowiednich akcesoriów należy zwrócić uwagę na elementy takie, jak:
- ryzyko zawodowe na danym stanowisku pracy,
- komfort, zdrowie oraz bezpieczeństwo pracownika,
- potencjalne zagrożenia związane z wykonywanymi zadaniami,
- możliwość dopasowania stroju i akcesoriów do pracownika,
- uwzględnienie warunków pracy na stanowisku – m.in. temperatury, poziomu wilgotności, pozycji w której wykonuje się zadania i tym podobne.
Pracodawca powinien posiadać opracowane zarządzenie dotyczące obrotu odzieżą i je konserwacją. Z tego względu, dokument taki przygotowany powinien być przez specjalistę, który dobrze zna i rozumie specyfikę pracy na danym stanowisku, jego wymagania funkcjonalne oraz związane z nim zagrożenia. Opis wymaganego stroju, obuwia oraz środków ochrony indywidualnej zaś musi się znaleźć w instrukcji BHP. Pracownik powinien zostać poinformowany o wymaganiach oraz pisemnie potwierdzić zaznajomienie się z nimi.
Podkreślić warto, że ustawodawca dopuszcza sytuacje, w których pracownik może korzystać z własnej odzieży oraz obuwia roboczego. Muszą być to jednak elementy, które spełniają kryteria określone w instrukcji BHP. Dodatkowo – pracownik musi wyrazić zgodę na samodzielne wyposażenie się w środki ochrony indywidualnej.