Czym różni się koparka od koparko-ładowarki?
Dla statystycznego obserwatora nie ma różnicy między koparką, a koparko-ładowarką. Wcale się nie dziwimy, dlatego że pojęcia te mają jedynie znaczenie dla osób pracujących w szeroko pojętej branży budowlanej lub pokrewnej.
Widzisz roboty drogowe, myślisz – koparka. Jakiś sprzęt budowlany jedzie z prędkością 20 km/h tamując ruch, myślisz – koparka. Sąsiad kopie rów aby położyć kanalizację – no używa koparki. Precyzyjna wiedza na temat sprzętu budowlanego nie jest Ci w takich sytuacjach potrzebna.
Inaczej jest natomiast, jeśli szukasz tego typu usług, chciałbyś wynająć jakiś sprzęt lub rozpocząć pracę jako operator koparki. Tutaj już przyda się wiedza na temat tego czym różni się koparka od koparko-ładowarki.
Koparka jednonaczyniowa
To urządzenie do robót ziemnych, wyposażone w wysięgnik, na którego końcu najczęściej znajduje się łyżka. Znajdować się może również coś innego, np. chwytak, młot wyburzeniowy, frezarka, rozdrabniacz, itd. Jednak najczęściej na wysięgniku umiejscowiona jest łyżka.
Koparki służą do oddzielania urobku od gruntu i ew. przeniesienia na środek transportu lub składowisko. Jest bardzo powszechnie stosowana przy pracach ziemnych, budowlanych, drogowych czy w górnictwie.
Najczęściej spotykane są koparki jednonaczyniowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadających tylko jedno naczynie. Pracują w cyklu przerywanym, co oznacza, że od jednego do drugiego wykopu mija jeszcze kilka etapów. Przykładowo – wykop, uniesienie naczynia, przeniesienie na składowisko, opróżnienie, powrót, wykop, uniesienie, itd.
Inne typy koparek
Koparki wielonaczyniowe najczęściej stosuje się w górnictwie. Posiadają wiele naczyń i pracują w trybie ciągłym. Jedno naczynie ciągle kopie, podając urobek dalej do kolejnego naczynia, które może podawać dalej, np. na środek transportu.
Funkcjonuje jeszcze określenie „minikoparka”, co oznacza po prostu koparkę o mniejszych gabarytach do mniej wymagających prac, np. układanie kostki, kopanie rowów pod światłowody czy kanalizację, itd.
Ładowarka
Maszyna do robót ziemnych, która służy do transportu i załadunku urobku, materiałów budowlanych, bloków kamiennych, itd. Najczęściej spotyka się ładowarki czołowe, czyli takie, które posiadają łyżkę (bądź inny osprzęt typu chwytak, hak, itd.) z przodu pojazdu.
Najłatwiej zauważalną różnicą między koparką, a ładowarką jest to, że koparka wykopuje stojąc nieruchomo, natomiast ładowarka zwykle nabiera w trakcie ruchu. Nie jest to zasadą, ładowarka może również nabrać materiał stojąc, jednak
Koparkoładowarka
Jak bardzo łatwo się domyśleć – koparkoładowarką nazywana jest maszyna, która służy zarówno jako koparka jak i ładowarka.
Zwykle spotyka się koparko-ładowarki zbudowane na podstawie konstrukcji traktora o napędzie kołowym. Układ roboczy ładowarki zamocowany jest czołowo i charakteryzuje się dużą sprawnością pracy. Układ koparki jest natomiast umiejscowiony z tyłu maszyny i daje szerokie pole manewru.
Koparko-ładowarki to sprzęt o bardzo szerokim zastosowaniu. Operator koparko-ładowarki ma możliwość wykonania szeregu prac bez potrzeby używania innych maszyn. Do tego koparko-ładowarki znajdują zastosowanie z dodatkowym osprzętem, takim jak lemiesz do śniegu, widły paletowe, zamiatarki, młoty, frezarki czy inne typy łyżek.
Operator koparki i operator koparko ładowarki
Należy pamiętać, że uprawnienia na operatora koparki nie pozwalają na użytkowanie ładowarki lub koparko-ładowarki. Dla każdego urządzenia istnieją oddzielne uprawnienia. Sprawdź.