Czym różni się koparka od koparko-ładowarki?

czym się różni koparka od koparko-ładowarki

Dla statystycznego obserwatora nie ma różnicy między koparką, a koparko-ładowarką. Wcale się nie dziwimy, dlatego że pojęcia te mają jedynie znaczenie dla osób pracujących w szeroko pojętej branży budowlanej lub pokrewnej.

Widzisz roboty drogowe, myślisz – koparka. Jakiś sprzęt budowlany jedzie z prędkością 20 km/h tamując ruch, myślisz – koparka. Sąsiad kopie rów aby położyć kanalizację – no używa koparki. Precyzyjna wiedza na temat sprzętu budowlanego nie jest Ci w takich sytuacjach potrzebna.

Inaczej jest natomiast, jeśli szukasz tego typu usług, chciałbyś wynająć jakiś sprzęt lub rozpocząć pracę jako operator koparki. Tutaj już przyda się wiedza na temat tego czym różni się koparka od koparko-ładowarki.

Koparka jednonaczyniowa

To urządzenie do robót ziemnych, wyposażone w wysięgnik, na którego końcu najczęściej znajduje się łyżka. Znajdować się może również coś innego, np. chwytak, młot wyburzeniowy, frezarka, rozdrabniacz, itd. Jednak najczęściej na wysięgniku umiejscowiona jest łyżka.

Koparki służą do oddzielania urobku od gruntu i ew. przeniesienia na środek transportu lub składowisko. Jest bardzo powszechnie stosowana przy pracach ziemnych, budowlanych, drogowych czy w górnictwie.

Najczęściej spotykane są koparki jednonaczyniowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadających tylko jedno naczynie. Pracują w cyklu przerywanym, co oznacza, że od jednego do drugiego wykopu mija jeszcze kilka etapów. Przykładowo – wykop, uniesienie naczynia, przeniesienie na składowisko, opróżnienie, powrót, wykop, uniesienie, itd.

Inne typy koparek

Koparki wielonaczyniowe najczęściej stosuje się w górnictwie. Posiadają wiele naczyń i pracują w trybie ciągłym. Jedno naczynie ciągle kopie, podając urobek dalej do kolejnego naczynia, które może podawać dalej, np. na środek transportu.

Funkcjonuje jeszcze określenie „minikoparka”, co oznacza po prostu koparkę o mniejszych gabarytach do mniej wymagających prac, np. układanie kostki, kopanie rowów pod światłowody czy kanalizację, itd.

czym się różni koparka od koparko-ładowarki

Ładowarka

Maszyna do robót ziemnych, która służy do transportu i załadunku urobku, materiałów budowlanych, bloków kamiennych, itd. Najczęściej spotyka się ładowarki czołowe, czyli takie, które posiadają łyżkę (bądź inny osprzęt typu chwytak, hak, itd.) z przodu pojazdu.

Najłatwiej zauważalną różnicą między koparką, a ładowarką jest to, że koparka wykopuje stojąc nieruchomo, natomiast ładowarka zwykle nabiera w trakcie ruchu. Nie jest to zasadą, ładowarka może również nabrać materiał stojąc, jednak  

czym się różni koparka od koparko-ładowarki

Koparkoładowarka

Jak bardzo łatwo się domyśleć – koparkoładowarką nazywana jest maszyna, która służy zarówno jako koparka jak i ładowarka.

Zwykle spotyka się koparko-ładowarki zbudowane na podstawie konstrukcji traktora o napędzie kołowym. Układ roboczy ładowarki zamocowany jest czołowo i charakteryzuje się dużą sprawnością pracy. Układ koparki jest natomiast umiejscowiony z tyłu maszyny i daje szerokie pole manewru.

Koparko-ładowarki to sprzęt o bardzo szerokim zastosowaniu. Operator koparko-ładowarki ma możliwość wykonania szeregu prac bez potrzeby używania innych maszyn. Do tego koparko-ładowarki znajdują zastosowanie z dodatkowym osprzętem, takim jak lemiesz do śniegu, widły paletowe, zamiatarki, młoty, frezarki czy inne typy łyżek.

Operator koparki i operator koparko ładowarki

 

Należy pamiętać, że uprawnienia na operatora koparki nie pozwalają na użytkowanie ładowarki lub koparko-ładowarki. Dla każdego urządzenia istnieją oddzielne uprawnienia. Sprawdź.

 

Kurs na koparko ładowarki

Operator koparki

Operator ładowarki

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.