Jak wygląda praca operatora kombajnu?

Kurs operatora kombajnu

Zapotrzebowanie na pracowników na wsi w okresie żniw jest bardzo duże. Mimo, że wiele prac wykonuje się obecnie maszynami, nadal potrzebni są ludzie, którzy będą wspierali wykonywanie podstawowych prac, a jednocześnie istnieje spore zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie poradzić sobie z obsługą nowoczesnych maszyn rolniczych. Między innymi w okresie żniw osoba posiadająca uprawnienia na kombajn może liczyć na to, że ofert pracy nie będzie brakowało. A czym charakteryzuje się taka praca, ile można zarobić i jak zostać operatorem kombajnu? O tym najważniejsze informacje znajdziecie poniżej. 

Jak zostać kombajnistą - czyli czy potrzebne są uprawnienia?

Na samym początku wiele osób zastanawia się jakie uprawnienia na kombajn są konieczne, by rozpocząć pracę na takiej maszynie. Dlatego zaczniemy właśnie od tej kwestii i tutaj należy zaznaczyć, że prawo o ruchu drogowym wymaga do prowadzenia kombajnu posiadania prawa jazdy kategorii B lub T. Jest to swego rodzaju ułatwienie dla rolników, którzy sami operują własnym kombajnem i dzięki takim zasadom nie potrzebują dodatkowych uprawnień. Natomiast jak pokazuje praktyka jeśli ktoś chce pracować jako kombajnista to pracodawcy wynajmujący kombajny na godziny bardzo często wymagają od takich osób stosownych uprawnień. W związku z tym jeśli ktoś myśli o tym, by pracować jako operator kombajnu musi liczyć się z tym, że kurs na kombajn może się okazać konieczny. 

Kurs na operatora kombajnu - jak wygląda?

Chcąc zdobyć uprawnienia na kombajn zbożowy należy mieć ukończony 18 rok życia i posiadać wykształcenie podstawowe. Zazwyczaj wymagane jest również posiadanie uprawnień do kierowania samochodami osobowymi, jeśli będzie się chciało jeździć po drogach publicznych. 

Kurs na kombajn zbożowy składa się z dwóch części. W ramach kursy odbywają się więc zajęcia teoretyczne. Na nich osoba, która ma pracować jako operator kombajnu zbożowego poznaje budowę maszyny, na jakiej będzie pracował. Druga cześć kursu to zajęcia praktyczne na sprzęcie, który będzie podlegał obsłudze operatorów. Kurs kończy się zawsze egzaminem, uprawnienia operatora zdobywają wyłącznie osoby, które z pozytywnym skutkiem zdają egzamin. To sprawia, że każdy kończący kurs będzie miał kwalifikacje niezbędne do tego, by pracować na kombajnie i gwarantować bezpieczną realizację zbiorów. 

kurs dla operatora kombajnu

Jakie są koszty kursu na kombajn? 

To co wzbudza zainteresowanie osób, które chcą pracować na kombajnie to takie zagadnienie jak: uprawnienia na kombajn cena. Kursy prowadzone są przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego oraz podmioty prywatne. W zależności od tego w jakim regionie będzie się uczestniczyć w kursie trzeba liczyć się ze zróżnicowanymi kosztami kursów. Obecnie najczęściej jeśli chodzi o uprawnienia na kombajn zbożowy cena waha się w granicach 500-800 złotych za kurs.  Koszty nie są więc szczególnie wysokie, a uprawnienia dają możliwość na szybkie znalezienie pracy w okresie letnim więc poniesione koszty szybko się zwrócą. 

Praca na kombajnie zbożowym - odpowiednie przygotowanie 

Pod hasłem operator kombajnu zbożowego praca można liczyć w okresie wiosennym na pojawiające się oferty dla tych, którzy posiadają uprawnienia na kombajn zbożowy. Jednocześnie warto nie tylko zwrócić uwagę na to, że istnieją oferty pracy na kombajn, ale również zająć się tym jak wygląda praca operatora kombajnu, czego można się po niej spodziewać oraz jak należy zadbać o przygotowanie do tej pracy, by zbiory przebiegały w bezpiecznych warunkach. 

Kombajn przygotowany do żniw 

Operator kombajnu musi zadbać o przygotowanie pojazdu do pracy. Ten powinien mieć wykonany przedsezonowy przegląd, konieczne naprawy. Przed rozpoczęciem pracy operator musi zadbać o to, by sprawdzić oświetlenie, sygnał dźwiękowy, lusterka, stan kabiny i konieczne elementy ostrzegawcze jak kogut i trójkątne tablice na ścianie kombajnu i wózku transportowym. Operator musi mieć w kombajnie dwie gaśnice, jedną na pomoście a drugą z boku kombajnu. Przed żniwami stan gaśnic powinien być kontrolowany. 

Praca kombajnisty - nie tylko koszenie zboża 

Trzeba by świadomym, że praca kombajnisty nie będzie ograniczać się do koszenia zboża. Jego zadania mają szerszy charakter i dotyczą również licznych czynności codziennej obsługi, które będą dotyczyć samego kombajnu. W związku poza samym koszeniem zboża kombajnista będzie musiał zadbać w trakcie swojej pracy o inne kwestie 

To jego zadaniem jest dbanie o czystość silnika, przed rozpoczęciem pracy należy oczyścić silnik z pyłu, wycieków, smarów, zwrócić uwagę na to co znajduje się pod silnikiem. Należy zadbać o czystość układu wydechowego, powinno się to robić 2-3 razy w ciągu dnia. 

Operator musi dbać o stan instalacji paliwowej, kontrolować układ instalacji elektrycznej zwracając uwagę na stan i czystość akumulatora, rozrusznika i alternatora. W trakcie pracy kombajnu operator powinien zachować czujność, reagować na sytuacje, w których słychać np. stuki, ocieranie się elementów od siebie. Zadaniem operatora jest kontrola stanu w jakim są pasy napędowe, by nie doszło do ich poluzowania, co może spowodować wzrost temperatury.  

Praca kombajnisty - zasady bezpieczeństwa o jakich należy pamiętać

Praca na kombajnie należy do odpowiedzialnych zadań, dlatego operator musi być właściwie przygotowany do pracy. Jednocześnie należy być świadomym, że nie odpowiada się wyłącznie za swoje bezpieczeństwo, ale również za to co będzie się działo w otoczeniu kombajnu. Dlatego tak istotne jest pamiętanie o zasadach bezpieczeństwa w trakcie pracy na kombajnie. I tak zadaniem operatora będzie pamiętanie o takich kwestiach jak:

  • przed uruchomieniem silnika upewnienie się, że nikt nie jest zagrożony, ostrzeżenie sygnałem dźwiękowym wszystkich w pobliżu o planowanym uruchomieniu silnika,
  • w trakcie ruchu kombajnu osoby postronne nie mogą znajdować się na pomoście ani w innych miejscach maszyny,
  • zachować uwagę na pomoście i schodkach,
  • stałe sprzęgnięcie dwóch pedałów hamulców, ich rozłączenie jest możliwe wyłącznie przy ostrym skręcie albo przy poślizgu jednego koła, 
  • sprawdzać temperaturę opraw łożysk nawet kilka razy dziennie w trakcie pracy,
  • przy pracy z rozdrabniaczem nie dopuszczać osób postronnych w zasięg rozrzutu,
  • nie zatrzymywać kombajnu przy liniach energetycznych, nie realizować w tych miejscach zrzutu ziarna,
  • złożyć rurę wyładowczą po zakończeniu opróżnienia zbiornika, 
  • po zatrzymaniu pracy opuścić zespół żniwny i wyłączyć jego napęd oraz napęd zespołu młócącego,
  • po zatrzymaniu pracy zabezpieczyć maszynę przed uruchomieniem przez osoby postronne, 
  • w sposób bezpieczny uzupełniać paliwo, jeśli nie ma dystrybutora minimum 10 metrów od składu paliw,
  • jeśli dojdzie do pożaru należy natychmiast zatrzymać kombajn i starać się ugasić ogień.

Przygotowanie operatora do pracy - o czym pamiętać 

Nim rozpocznie się pracę na kombajnie warto, by operator odpowiednio się do niej przygotował. Osoby zainteresowane taką pracą bardzo często zadają sobie również pytanie o to ile zarabia kombajnista na godzinę. Stawki są uzależnione od regionu, natomiast można przyjąć, że zarobki kombajnisty wahają się w granicach 40-50 złotych brutto za godzinę pracy. I taka forma ofert pracy pojawiaj się najczęściej, choć niekiedy pojawiają się oferty z wynagrodzeniem miesięcznym, które waha się w granicach 4-6 tysięcy złotych brutto. 

Wracając do samego przygotowania kombajnisty, który będzie miał rozpocząć pracę na kombajnie należy poza samymi uprawnieniami zadbać również o to, by praca na kombajnie realizowana była w komfortowych warunkach. Dlatego operator powinien zadbać o ubranie robocze, które będzie przylegało do ciała, będzie dopasowane do warunków atmosferycznych, ale nie będzie miało luźnych elementów. Obuwie powinno być z podnoskiem, który będzie chronił palce i z antypoślizgową podeszwą. Do pracy powinno się mieć rękawice ochronne, okulary, które będą konieczne przy usuwaniu zanieczyszczeń, ewentualnie maskę przeciwpyłową i stopery do ochrony uszu, gdy pracuje się na otwartym pomoście. 

Takie przygotowanie do pracy, zdobycie uprawnień, przygotowanie odzieży roboczej i ochronnej oraz poznanie zasad bezpieczeństwa pracy na kombajnie to gwarancja, że operator będzie gwarantował bezpieczną i efektywną pracę na kombajnie. 

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.