Jak wygląda kurs fotowoltaiki?

Jak wygląda kurs fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach biją rekordy popularności. Związane jest to z ich funkcjonalnością, oszczędnościami, które generują, a także neutralnym wpływem na środowisko naturalne. Ludzie coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę, a świadczy o tym ilość budynków, których dachy pokryte są panelami fotowoltaicznymi. Okazuje się, że ze względu na ich ogromną popularność, a także całą masę dofinansowań do instalacji, stale brakuje specjalistów, którzy świadczą usługi w zakresie ich montażu i serwisowania. W naszym artykule wskażemy, dlaczego warto zrobić kurs fotowoltaiki oraz jak wygląda kurs fotowoltaiki.

Kurs montażu fotowoltaiki dla wykonywania instalacji

Pomimo iż w Polsce nie ma odgórnego nakazu posiadania uprawnień do montażu fotowoltaiki, mało kto chciałby ryzykować, zatrudniając firmę, która nie ma fachowej wiedzy i umiejętności. W końcu zakup paneli wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego, aby przystąpić do ich montażu trzeba wiedzieć, jak powinien on przebiegać od początku do końca. To praca na wysokości i przy narażeniu się na działanie energii elektrycznej. W końcu nieprawidłowy montaż może doprowadzić do zwarcia, pożaru, a także zniszczenia instalacji. W Polsce są dwa rodzaje uprawnień, które umożliwiają przyłączenie instalacji przez zakład energetyczny. To eksploatacja i dozór wydawane przez SEP, a także Certyfikat Instalatora Systemów Fotowoltaicznych, który wydawany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. 

Certyfikaty są gwarancją dla klienta, że instalacja jest wykonana w sposób prawidłowy i pozwoli na odpowiednie działanie, generując oszczędności. 

Dla kogo przeznaczone są kursy z fotowoltaiki?

Ogromna popularność instalacji fotowoltaicznych przyczynia się do wzrostu zainteresowania kursami z ich montażu. W naszym kraju powstaje coraz więcej firm, które chcą świadczyć tego typu usługi, aby jednak móc w sposób kompleksowy zajmować się instalowaniem paneli należy odbyć kurs, który pozwoli poznać podstawowe zasady. Kurs montera fotowoltaiki to szereg różnorodnych kwestii, od aspektów prawnych, po montażowe i biznesowe. Bez znajomości podstaw trudno jest rozpocząć działalność w tym zakresie, dlatego niezwykle istotne jest, aby poznać podstawowe zasady. 

Szkolenia z zakresu fotowoltaiki są kierowane do przedsiębiorstw, które świadczą usługi w tym zakresie lub dopiero planują wprowadzić je do swoich usług, a także instalatorom fotowoltaiki, którzy chcą zdać egzamin UDT w celu uzyskania "Certyfikowanego Instalatora Systemów Fotowoltaicznych”. Kursy z tego zakresu są również przeznaczone dla wszystkich osób np. właścicieli przedsiębiorstw czy osób prywatnych, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę lub uzyskać na jej temat więcej informacji. Coraz częściej zdarza się, że osoby prywatne np. właściciele budynków jednorodzinnych chcą zdobyć wiedzę na temat fotowoltaiki, czyli odnawialnych źródeł energii, które są przyszłością naszej planety. Kursy, ze względu na swój specjalistyczny charakter pozwalają na pozyskanie szerokiej wiedzy praktycznej i teoretycznej. Polecane są dla architektów i projektantów, którzy coraz częściej muszą posiadać wiedzę na temat fotowoltaiki, gdyż klienci, chętnie inwestują w OZE, które generuje oszczędności i nie wpływa degradacyjnie na środowisko naturalne.

Monter fotowoltaiki

Kurs fotowoltaika - czego można się nauczyć?

Każde przedsiębiorstwo, które chce montować panele fotowoltaiczne, musi mieć wiedzę odnośnie ich parametrów. Konieczne jest ustalenie odpowiedniej mocy instalacji, a także ilości paneli. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne programy komputerowe, których obsługi można nauczyć się na kursach fotowoltaiki. Znając ich obsługę, można obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną, tak, aby budynek mógł uzyskać jak najlepszy rezultat finansowy. Co istotne, podczas montażu paneli należy wiedzieć, jak postępować, aby nie narażać siebie i innych na działanie napięcia, które wynosi więcej niż 24 V. W końcu panele działają zawsze, kiedy świeci słońce, dlatego nie ma możliwości chwilowego wyłączenia całej instalacji. Zadaniem kursu jest zaznajomienie uczestników z zagrożeniami, które towarzyszą instalacjom. To pożar, poparzenie, a także porażenie. Pamiętajmy, że praca przy montażu fotowoltaiki odbywa się na wysokości, dlatego instalatorzy muszą poznać zasady bezpiecznego montażu zgodne z BHP. Każda osoba, która chce wykonywać instalacje fotowoltaiczne, powinna przejść szkolenie, aby móc zdać egzamin na uprawnienia fotowoltaiczne. To wiedza z ich budowy, działania, a także konieczności serwisowania i bezpiecznego montażu. Dzięki temu prace będą mogły być wykonywane w sposób bezpieczny i efektywny, który zadowoli wszystkich klientów.

Jaką wygląda kurs na fotowoltaikę?

Kurs fotowoltaiki to ogromna szansa na zdobycie odpowiednich uprawnień. Składa się z trzech części i pozwala na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, a także podejścia do egzaminu. W pierwszej części możliwe jest zdobycie wiedzy z:

  • budowy paneli fotowoltaicznych;
  • zasad działania ogniw fotowoltaicznych;
  • ogólnych zasad działania technologii;
  • zastosowania paneli fotowoltaicznych;
  • rodzajów instalacji fotowoltaicznych;
  • przebiegu procesów instalacji, a także warunków doboru odpowiednich komponentów. 

Co istotne, podczas części teoretycznej możliwe jest zdobycie wiedzy na temat prawno-podatkowych aspektów instalacji fotowoltaiki w Polsce. W końcu funkcjonuje masa dotacji o którą chętnie pyta wielu klientów. Firma wykazując się profesjonalizmem powinna poznać wszystkie możliwości pozyskania dopłat do instalacji. Część druga, czyli praktyczna pozwala na zdobycie umiejętności w zakresie projektowania instalacji fotowoltaicznych, a także szacowania oszczędności, które będzie mogła wygenerować instalacja. Podczas praktycznych zajęć możliwe będzie poznanie przebiegu procedury zawarcia umowy z zakładem energetycznym, a także bezpiecznego montażu fotowoltaiki. Niezwykle ważna jest również możliwość poznania zasad kontrolowania działania instalacji. 

Ostatnia część, czyli trzecia - egzaminacyjna umożliwia zdobycie uprawnień do wykonywania instalacji fotowoltaicznych zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii.  

Fotowoltaika

Kursy fotowoltaika - jakie są korzyści?

Kurs fotowoltaika pozwala na zdobycie wiedzy i kwalifikacji, które są niezbędne do pracy w branży. Uczestnicząc w profesjonalnych szkoleniach można mieć pewność poznania ogólnych zasad teoretycznych i praktycznych niezbędnych w pracy instalatora czy konserwatora paneli fotowoltaicznych. Jak powszechnie wiadomo, coraz więcej ludzi w związku z rosnącymi cenami energii, a także chęcią uniezależnienia się od dostawców energii inwestuje w fotowoltaikę. W końcu koszty jej instalacji zwracają się w przeciągu kilku lat, a same panele umożliwiają również całkowite odcięcie się od zewnętrznych dostawców np. poprzez montaż magazynów energii. Rosnące zainteresowanie sprawia, że na rynku zauważalny jest ogromny popyt na tego typu usługi, dlatego każda firma, która chce rozpocząć wykonywanie tych usług, może mieć pewność, że spotkają się one z ogromnym zainteresowaniem. Konieczne jest zdobycie niezbędnej wiedzy z zakresu działania instalacji, a także jej budowy i zasad montażu. Szkolenia umożliwiają przyswojenie wiedzy, dzięki temu każdy ich uczestnik może mieć pewność kompleksowego przygotowania. Branża fotowoltaiki rozwija się w zatrważającym tempie, dlatego każde przedsiębiorstwo musi odpowiadać na potrzeby rynkowe, tak, aby utrzymać się wśród rosnącej i nowopowstającej konkurencji. 

Odbywając kurs montażu fotowoltaiki można mieć pewność kompleksowego przygotowania. W końcu inwestycja we własny rozwój jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić w trosce o swoją przyszłość zawodową. Dzięki szkoleniom z zakresu fotowoltaiki można poznać zasady montażu, konserwacji, podłączania do sieci i kontroli efektywności paneli. Należy wiedzieć, że szkolenia te przeprowadzane są przez wyszkoloną kadrę, która posiada ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz umie przekazać ją w sposób przystępny dla wielu grup odbiorców. 

Kurs fotowoltaika cena 

Ogromne zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że wiele osób zastanawia się, jak jest cena szkolenia. Trudno jednoznacznie wskazać, ile kosztuje kurs instalatora fotowoltaiki. Wszystko zależy od ośrodka szkoleniowego, jednak cena wynosi około 800-900 zł, jeśli jest to kurs jednodniowy. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z dłuższymi kursami ich cena będzie dużo wyższa. Pamiętajmy, że kurs na fotowoltaikę, dzięki niewielkiej cenie pozwala na zdobycie niezbędnej wiedzy do pracy przy instalacjach. Umożliwia również przystąpienie do egzaminu UDT. 

Posiadanie uprawnień otwiera przed firmą wiele możliwości, gdyż pozwala na rozszerzenie profilu działalności przedsiębiorstwa. Tak samo jest w przypadku osób indywidualnych, które zdecydują się na ukończenie kursu. Dzięki niemu możliwe jest szybkie znalezienie pracy, a także otwarcie własnej działalności gospodarczej. Co istotne, nie trzeba martwić się o jej powodzenie na rynku, gdyż przedsiębiorstwa, które zajmują się instalacją fotowoltaiki, są wręcz oblegane przed klientów - posiadaczy budynków usługowych czy domów jednorodzinnych. 

Kursy fotowoltaiki - jakie są ich zalety?

Decydując się na kurs montera fotowoltaiki można mieć pewność zyskania niezbędnej wiedzy z zakresu wykonywania instalacji. Co istotne, firma decydując się na wykupienie kursów, może zaliczyć fakturę do kosztów uzyskania przychodu, dzięki temu zapłaci niższy podatek dochodowy. To również poprawa sytuacji firmy na rynku, a także podniesienie jej wiarygodności w oczach klientów czy partnerów biznesowych. Posiadanie certyfikatów pozwala na rozwój i poprawia jakość pracy osób zatrudnionych w firmie. To właśnie wiedza i umiejętności odpowiadają za powodzenie firmy na rynku, a także jej dochody.  Każdy pracownik, który posiada wiedzę z zakresu montażu fotowoltaiki dużo chętniej i łatwiej przystąpi do wykonywania prac, a firma może mieć pewność zadowolenia swoich klientów z odpowiednio wykonanej instalacji, która generuje oszczędności. 

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.