Rodzaje wózków widłowych

 

Rodzaje wózków widłowych

Sprawne i efektywne funkcjonowanie magazynu zależy głównie od właściwej organizacji pracy oraz od rodzaju wykorzystywanych w nim wózków widłowych. Wózek widłowy to sprzęt niezbędny w każdym nowoczesnym magazynie, używany przede wszystkim do przenoszenia towarów, załadowywania ciężarówek i naczep oraz do usprawnienia przepływu materiałów z jednego stanowiska pracy w drugie. Dzięki wózkom widłowym możliwe jest szybkie i bezproblemowe załadowanie i przewiezienie w miejsce docelowe towarów o wadze nawet do kilkudziesięciu ton. Wózki widłowe są niezwykle efektywne, a ponadto nie są drogie w utrzymaniu. Umożliwiają płynne operowanie ładunkiem na stosunkowo małej powierzchni i pozwalają na składowanie towarów, czy materiałów na dużych wysokościach. Dzięki nim możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, co jest bardzo ważne dla każdego przedsiębiorstwa, zarówno tego działającego w branży logistycznej, jak i produkcyjnej. 

 

Wózki widłowe z napędem ręcznym

Wózek widłowy napędzany ręcznie nazywany jest inaczej wózkiem paletowym, lub potocznie paleciakiem. Jest to niezwykle popularny sprzęt, który swoje zastosowanie znajduje zarówno w sklepach wielkopowierzchniowych, jak i magazynach oraz dokach przeładunkowych. Jest to najprostszy model wózka, który jest w pełni zasilany siłą mięśni. Sprzęt ten cechuje niska cena, niezawodność, niski koszt eksploatacji, łatwość w użytkowanie oraz łatwość w przechowywaniu. Co więcej, aby pracować przy pomocy tego typu sprzętu, nie są potrzebne żadne uprawnienia na wózki widłowe. 

 

Wózki widłowe napędzane silnikiem spalinowym 

Wózki widłowe wyposażone w silnik spalinowy również cieszą się dużą popularnością i są bardzo często wykorzystywane w pracach magazynowych. Mogą być napędzane zarówno paliwami, takimi jak benzyna, olej napędowy czy LPG, jak i sprężonym gazem ziemnym. Tego typu wózki wymagają regularnych przeglądów oraz konserwacji i są znacznie droższe niż wózki ręczne. Wózki spalinowe dobrze znoszą pracę pośród pyłów oraz nieczystości, jednak nie sprawdzają się w pracy w zamkniętych halach, ze względu na emisję spalin. Wódki widłowe z napędem spalinowym cechują się największą mocą oraz efektywnością pracy. To doskonały wybór do magazynów zewnętrznych. 

 

Wózki widłowe o napędzie elektrycznym

Elektryczne wózki widłowe dedykowane są głównie do pracy w zamkniętych przestrzeniach, takich jak hale magazynowe, czy produkcyjne. Do ich zalet można zaliczyć to, że są znacznie cichsze, niż głośne wózki spalinowe oraz nie emitują spalin. Jednakże wózki elektryczne zasilane są dużymi akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, które muszą być regularnie ładowane. Z tego względu konieczne może okazać się wydzielenie w hali magazynowej specjalnego, wydzielonego miejsca do ich ładowania. Miejsce to powinno być starannie zabezpieczone, gdyż baterie akumulatorowe zawierają silnie żrący kwas siarkowy. 

W ostatnich latach popularność zyskały elektryczne wózki widłowe zasilane bateriami litowo-jonowymi. Posiadają one wszystkie zalety elektrycznych wózków widłowych, gdyż nie emitują szkodliwych spalin ani dwutlenku węgla, a dodatkowo mogą być ładowane w dowolnym miejscu, gdyż akumulatory Li-Ion nie generują ryzyka wylania kwasu. 

Elektryczne wózki widłowe to najlepszy wybór dla firm, które zajmują się składowaniem lub produkcją artykułów spożywczych. Wózki widłowe o napędzie spalinowym nie mogą być wykorzystywane w branży spożywczej ze względu na emisję szkodliwych oparów.

Rodzaje wózków widłowych - podział ze względu na funkcjonalność

Ze względu na funkcjonalność wyróżniamy następujące rodzaje wózków widłowych:

  • wózki widłowe bocznego załadunku - zwane również wózkami widłowymi bocznymi, to wózki, które idealnie nadają się do przewożenia długich i problematycznych gabarytowo ładunków.
  • wózki widłowe terenowe - które dedykowane są do pracy na placach budowy, 
  • wózki podnośnikowe - zwane również teleskopowymi, które cechują się dalekim zasięgiem w górę oraz w przód. Dzięki ich użyciu możliwe jest podnoszenie masywnych ładunków bez konieczności dzielenia ich na mniejsze partie. 
  • systemowe wózki widłowe - które dzięki nowoczesnym parametrom są niezwykle funkcjonalne i umożliwiają sprawną pracę i załaduje w każdych warunkach. 
  •  wózki wysokiego składowania - wyposażone w wysuwany do przodu maszt umożliwiają operatorowi wózka sprawne manewrowanie,
  • wózki widłowe skrętne - z obrotowym masztem, który idealnie sprawdza się w ciasnych i krętych korytarzach,
  • podwieszane wózki widłowe - niewielkie wózki pozwalające na transportowanie ich wraz z ładunkiem, poprzez podczepienie do ciężarówki. 
  • kontenerowe wózki widłowe - czyli wózki o wysokiej ładowności, dedykowane do pracy w stoczniach, czy w portach przeładunkowych do transportu i składowania kontenerów.

 

Kurs na wózki widłowe

Operator wózków widłowych powinien posiadać stosowne uprawnienia na ich obsługę. Aby uzyskać ważne uprawnienia pozwalające na pracę na wózku widłowym konieczne jest odbycie kursu teoretycznego i praktycznego oraz zdanie państwowego egzaminu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku operator wózka widłowego uzyskuje specjalny certyfikat, potwierdzający uzyskanie uprawnień i umożliwiający mu pracę z pomocą wózka widłowego. 

 

Sprawdź również:

Czy opłaca się robić kurs na wózki widłowe

Praca na wysokościach

Czy warto zostać operatorem HDS

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.