Operator HDS - na czym polega praca?
W obecnych czasach transport odgrywa bardzo dużą i ważną rolę w naszym życiu. Jednak w wielu przypadkach samo dostarczanie ładunku do punktu docelowego może nie być wystarczające, szczególnie gdy chodzi o towary cechujące się sporymi rozmiarami i wagą.
W takich przypadkach najlepszym sposobem na rozładowanie wielkogabarytowych ładunków jest wykorzystanie specjalnego dźwigu HDS. W tym celu jednak potrzebna jest kompetentna osoba, która ma uprawnienia do wykonywania takiej właśnie pracy. Na czym zatem polega bycie operatorem dźwigu HDS i czy warto nim zostać?
Co to jest HDS?
Dla wielu osób skrót HDS brzmi abstrakcyjnie i niewiele wnosi. Dlatego warto rozpocząć od samego wyjaśnienia tego terminu. HDS to nic innego jak hydrauliczne dźwigi samochodowe. Są to przenośne żurawie, które znajdują zastosowanie w rozmaitych obszarach gospodarki. Dzięki nim mamy możliwość wykonania bardzo sprawnego załadunku, a także rozładunku, przeładunku czy nawet transportu ładunków, które cechują się dużą wagą oraz gabarytami.
Warto wiedzieć, że uprawnienia do operowania żurawiami HDS dają szerokie pole do manewru w kontekście pracy. Stosuje się je zarówno w przemyśle, jak i branży budowlanej czy sektorze usługowym. Zwiększa to szansę na znalezienie dobrze płatnej, interesującej nas pracy, nie tylko jako operator HDS, ale również jako kierowca z dodatkowymi uprawnieniami.
Operator HDS
Żuraw przenośny HDS już z samej nazwy brzmi nieco poważnie i skomplikowanie. Nie da się ukryć, że podobnie jest także i z jej zastosowaniem w praktyce. Operator HDS musi być osobą wielozadaniową oraz bardzo dokładną i odpowiedzialną. To ktoś, kto nie tylko dostarcza towar, ale także dokonuje załadunku i wyładunku. Dlatego, aby móc na nim pracować, każdy kierowca musi posiadać odpowiednie uprawnienia HDS. Można je zdobyć bez najmniejszego problemu, jeśli wcześniej ukończymy kurs HDS i zwieńczymy go pozytywnym wynikiem egzaminu UDT. Po zdobycia świadectwa, jakie potwierdza nasze umiejętności, możemy podjąć się pracy jako operator HDS.
Kto może wybrać się na kurs HDS?
Na szczęście nie istnieje zbyt wiele specyficznych wymagań co do zdobycia uprawnień na operatora hydraulicznego dźwigu samochodowego. Należy spełnić kilka głównych kryteriów. Przede wszystkim jest to ukończona pełnoletność - kursanci muszą mieć minimum 18 lat.
Ponadto muszą oni mieć wykształcenie co najmniej podstawowe. Ważne są także kwestie zdrowotne. Uczestnicy kursu na HDS są zobowiązani do posiadania zaświadczenia lekarskiego, które mówi o ich zdolności zdrowotnej do odbycia kursu i wykonywania danej pracy.
Jakie są zalety kursu?
Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na kurs HDS? Z pewnością wiele osób waha się nad tą inwestycją w rozwój. Jednak każda dodatkowa działalność i szkolenie, zbliża nas do dodatkowego czy bardziej atrakcyjnego wynagrodzenie. Warto mieć to na uwadze.
Uprawnienia HDS niosą za sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim uzyskujemy bezterminowe uprawnienia. Zdany egzamin jest ważny bez końcowej daty, więc nie musisz go cyklicznie ponawiać, by udowadniać swoje kompetencje.
Biorąc pod uwagę relatywnie niski koszt szkolenia (około 900 zł) uzyskujemy ciekawy wpis do CV i poszerzamy swoje kompetencje, co może być pozytywnie odebrane zarówno jak poszukujemy pracy jako operator hds jak również w innej, zbliżonej roli.