
Praca na wysokościach – kilka faktów
Wykonywanie pracy na wysokości jest szczególnie niebezpieczne z powodu częstego występowania wypadków. Pracodawcy oraz pracownicy muszą mieć świadomość zagrożenia, jakie spowodowane jest wysokością. Większość tego typu wypadków kończy się śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Ale można temu przeciwdziałać, wprowadzając szczególne środki ostrożności i minimalizując ryzyko.
Wykonywanie pracy na wysokości
Praca na wysokości polega na wykonywaniu czynności takich jak prace budowlane i montażowe, malowanie lub naprawa elewacji i dachów, prace spawalnicze, wycinka drzew, odśnieżanie dachów, mycie okien na wysokości, montaż reklam i banerów, czyszczenie kominów, montaż klimatyzacji i anten, pracę na słupach sieci energetycznej lub trakcyjnej, itd. Wykonuje się ją np. na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, drabinach, stropach, kominach, zwyżkach lub wszystkim, co umożliwia pracownikowi pracę na wysokości co najmniej 1 m od podłoża.
Kto może pracować na wysokościach?
Do pracy na wysokościach dopuszczeni mogą być pracownicy, którzy:
- mają aktualne badania lekarskie i orzeczenie o braku przeciwskazań do tego typu pracy. W skierowaniach umieszczona jest adnotacja o tym, że praca wykonywana będzie powyżej lub poniżej 3 metrów (np. sklep z żyrandolami, pracę budowlane wyłącznie w pomieszczeniach mieszkalno-biurowych, itp.)
- zostali przeszkoleni z oceny ryzyka zawodowego, związanego z pracą na wysokościach i zagrożeniem, jakie może ich spotkać
- posiadają uprawnienia do pracy na wysokościach oraz szkolenie BHP
- mają zagwarantowane środki ochrony indywidualnej, zależne od specyfiki danej pracy
Zapotrzebowanie na pracowników
Co ciekawe – zarówno w Polsce jak i za granicą – istnieje spore zapotrzebowanie na pracowników, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do pracy na wysokości. Nie są to umiejętności tak powszechne, jak może się wydawać. Przede wszystkim tego typu praca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem i własną dyscypliną. Osoby pracujące na wysokości nie mogą odczuwać lęku wysokościowego, muszą utrzymywać ponad przeciętny poziom skupienia przez wiele godzin.
Pracując „w powietrzu” ciężko również w dowolnym momencie skorzystać z toalety czy wyjść zwyczajnie na przerwę. W niektórych przypadkach (np. praca na dachu) pracownicy spędzają na wysokościach po 8-10 godzin dziennie, czasami w trudnych warunkach pogodowych, przy deszczu i wietrze. Nie wspominając o tym, że spożywanie alkoholu jest absolutnie niedopuszczalne i nieodpowiedzialne. Dlatego osoby, które mają doświadczenie i umiejętności do pracy na wysokościach są poszukiwanymi specjalistami w kraju i za granicą.
Uprawnienia do pracy na wysokości
Zdobyć je można przechodząc specjalistyczny kurs. Przekazuje on uczestnikom wiedzę teoretyczną oraz ćwiczy umiejętności alpinistyczne i sprawność z wykorzystaniem sprzętu do pracy na wysokościach. Koszt takiego kursu oscyluje w graniach 250-400 zł. Szczegóły kursu: uprawnienia wysokościowe.
.
