prace na wysokościach

Praca na wysokościach – kilka faktów

 

Wykonywanie pracy na wysokości jest szczególnie niebezpieczne z powodu częstego występowania wypadków. Pracodawcy oraz pracownicy muszą mieć świadomość zagrożenia, jakie spowodowane jest wysokością. Większość tego typu wypadków kończy się śmiercią lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Ale można temu przeciwdziałać, wprowadzając szczególne środki ostrożności i minimalizując ryzyko.

 

Wykonywanie pracy na wysokości

 

Praca na wysokości polega na wykonywaniu czynności takich jak prace budowlane i montażowe, malowanie lub naprawa elewacji i dachów, prace spawalnicze, wycinka drzew, odśnieżanie dachów, mycie okien na wysokości, montaż reklam i banerów, czyszczenie kominów, montaż klimatyzacji i anten, pracę na słupach sieci energetycznej lub trakcyjnej, itd. Wykonuje się ją np. na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, drabinach, stropach, kominach, zwyżkach lub wszystkim, co umożliwia pracownikowi pracę na wysokości co najmniej 1 m od podłoża.

 

Kto może pracować na wysokościach?

 

Do pracy na wysokościach dopuszczeni mogą być pracownicy, którzy:

- mają aktualne badania lekarskie i orzeczenie o braku przeciwskazań do tego typu pracy. W skierowaniach umieszczona jest adnotacja o tym, że praca wykonywana będzie powyżej lub poniżej 3 metrów (np. sklep z żyrandolami, pracę budowlane wyłącznie w pomieszczeniach mieszkalno-biurowych, itp.)

- zostali przeszkoleni z oceny ryzyka zawodowego, związanego z pracą na wysokościach i zagrożeniem, jakie może ich spotkać

- posiadają uprawnienia do pracy na wysokościach oraz szkolenie BHP

- mają zagwarantowane środki ochrony indywidualnej, zależne od specyfiki danej pracy

 

Zapotrzebowanie na pracowników

 

Co ciekawe – zarówno w Polsce jak i za granicą – istnieje spore zapotrzebowanie na pracowników, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do pracy na wysokości. Nie są to umiejętności tak powszechne, jak może się wydawać. Przede wszystkim tego typu praca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem i własną dyscypliną. Osoby pracujące na wysokości nie mogą odczuwać lęku wysokościowego, muszą utrzymywać ponad przeciętny poziom skupienia przez wiele godzin.

Pracując „w powietrzu” ciężko również w dowolnym momencie skorzystać z toalety czy wyjść zwyczajnie na przerwę. W niektórych przypadkach (np. praca na dachu) pracownicy spędzają na wysokościach po 8-10 godzin dziennie, czasami w trudnych warunkach pogodowych, przy deszczu i wietrze. Nie wspominając o tym, że spożywanie alkoholu jest absolutnie niedopuszczalne i nieodpowiedzialne.  Dlatego osoby, które mają doświadczenie i umiejętności do pracy na wysokościach są poszukiwanymi specjalistami w kraju i za granicą.

 

Uprawnienia do pracy na wysokości

 

Zdobyć je można przechodząc specjalistyczny kurs. Przekazuje on uczestnikom wiedzę teoretyczną oraz ćwiczy umiejętności alpinistyczne i sprawność z wykorzystaniem sprzętu do pracy na wysokościach. Koszt takiego kursu oscyluje w graniach 250-400 zł. Szczegóły kursu: uprawnienia wysokościowe.

.

praca na wysokościach
Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.