Operatorzy koparek, ładowarek, sprzętu do robót ziemnych - zawody deficytowe 2020
Jeśli zastanawiasz się nad zmianą zawodu lub rozwojem kompetencji to teraz jest właściwy moment. Operatorzy koparek, ładowarek i sprzętu do robót ziemnych to, według Ministerstwa, w 2020 grupa zawodów deficytowych. Oznacza to, że miejsc pracy jest więcej niż chętnych.
Barometr zawodów deficytowych
Na oficjalnej stronie barometrzawodów.pl sprawdzić można zapotrzebowanie na pracowników z podziałem na województwa, powiaty i miasta.
Barometr zawodów to coroczne badanie, które ma za zadanie prognozować sytuację w zawodach z każdej branży. Klasyfikuje się zawody deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Deficyt oznacza, że liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych lub upoważnionych do podjęcia pracy. Może to być np. brak kwalifikacji.
Największy deficyt zauważyć można w powiecie węgrowskim, brodnickim, tureckim, ostrowskim, koszalińskim i kilku na południu Polski. Natomiast średni deficyt jest w większości powiatów w całej Polsce, co widać na załączonej mapie.
Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy. Ważne jest to, aby posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zdobędziesz na jednym z naszych kursów zawodowych.
Oferujemy kursy na zawody deficytowe:
Operatorzy koparek
Operatorzy ładowarek
Operatorzy sprzętu ciężkiego
Operatorzy koparko-ładowarek
Do zawodów deficytowych z kategorii operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych należą jeszcze: operator maszyn drogowych, operator maszyn i sprzętu torowego oraz operator sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych.
Deficyt zawodów 2019 i 2020
Jak sytuacja zmienia się z roku na rok? Czy trend ten jest stały?
Poniżej porównanie roku 2019 do 2020. Jak widać deficyt w tym zawodzie utrzymuje się kolejny rok, co oznacza że pracowników wcale nie przybyło na przestrzeni czasu.
W latach 2018 i 2017 z kolei sytuacja była na rynku umiarkowana. W zawodzie operatorzy koparek, ładowarek i sprzętu do robót ziemnych występowała równowaga. Oznacza to, że miejsc pracy na przestrzeni lat przybywa oraz liczba chętnych, wykwalifikowanych pracowników się zmniejsza. Zatem obecnie na rynku pracy to pracownik może poniekąd dyktować warunki.