Kurs spawacza - czy warto zostać spawaczem, jak to zrobić i ile kosztuje?

kurs spawacza

Od wielu lat zawód spawacza cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku. To niezwykle atrakcyjna ścieżka kariery zawodowej, która wydaje się być studnią bez dna. Branża ta raczej nigdy nie będzie narzekać na nadmiar pracowników. Rynek - zarówno polski, jak i zagraniczny - nieustannie poszukuje specjalistów w swoim fachu. Spawacze zarabiają naprawdę atrakcyjne pieniądze, mają stabilne zatrudnienie i wiele możliwości dalszego rozwoju. Wystarczy ukończyć kurs na wybraną metodę spawania.

 

Kto się nadaje do pracy jako spawacz?

 

Praca spawacza jest niezwykle atrakcyjną wizją na karierę zawodową i stabilną przyszłość. Wydaje się niemal nierealne, aby kiedykolwiek zabrakło miejsc pracy w tym właśnie obszarze. Wprost przeciwnie - nieustannie widać deficyt i nowi pracownicy są chętnie przyjmowani pod skrzydła pracodawców.

Warto jednak mieć na uwadze, że choć jest to praca bez wątpienia ciekawa, opłacalna i przyszłościowa, to niestety nie dedykowana dla wszystkich osób. Aby w pełni realizować się na stanowisku spawacza, musimy wykazywać się pewnymi określonymi cechami, które pozwolą nam na bezpieczne i poprawne wykonywanie swoich obowiązków.

Spawacz to osoba, która powinna z założenia wykazywać się bardzo dobrą ogólną sprawnością fizyczną oraz wytrzymałością. Oczywiście nie chodzi tutaj o atletów, którzy spędzają każde popołudnie na treningu.

 

Kondycja fizyczna i zręczność

 

Chodzi wyłącznie o fakt, że środowisko, w jakim wykonuje się pracę spawacza, jest w pewien sposób wymagające i nie należy do najprostszych. Musisz być osobą, która dodatkowo posiada zdolności manualne. Będą miały one przełożenie w przyszłości na jakości naszej pracy oraz wykonywanych przez nas spawów.

Dlatego spawacz to osoba, która ma świetne połączenie pomiędzy ręką a okiem. Posiada sprawność fizyczną, ale również wyobraźnię przestrzenną i umiejętność czytania rysunków technicznych. Oczywiście do wszystkich tych zadań przygotowują kursy, jednak na samym starcie należy zmierzyć się z pytaniem - czy praca spawacza jest rzeczywiście dla mnie?

To ciekawy fach, ponieważ pozwala nam dostrzegać, jak duże postępy wykonujemy i jak rozwijamy się zawodowo. Jeśli z należytą starannością podchodzimy do każdego zadania, uczymy się nowych technik i praktykujemy metody, by poszerzać kompetencje, z pewnością szybko zyskamy płynność i pewność ruchów. Warto sobie w tym pomóc, korzystając z różnorodnych kursów dla spawaczy.

 

Kurs spawacza - co trzeba ukończyć?

 

Chcesz zostać spawaczem? Doskonale, ponieważ na polskim rynku widać deficyt w tym zakresie. Na rynku można znaleźć szeroki wybór szkoleń, które dają bardzo sprecyzowane kompetencje w zakresie pracy spawacza, w tym między innymi:

 

Kurs spawania elektrodą otuloną MMA111

Kurs spawania elektrodą topliwą 131 MIG

Kurs spawania łukowego elektrodą topliwą MAG 135/138

Kurs spawania drutem elektrodowym proszkowym MAG 136

Kurs na uprawienia spawalnicze TIG 141

 

Każdy z kursów dostępny jest w kilku poziomach, zatem pracę spawacza można rozpocząć już po jednym kursie, a następnie dokształcać się w czasie i zdobywać kolejne poziomy i nowe umiejętności.

Koszt jednego kursu/poziomu to wydatek rzędu 1700-2000 zł. 

 

Czy praca spawacza jest opłacalna?

 

Nie da się ukryć, że zawód spawacza jest niezwykle opłacalny, ponieważ osoba posiadająca należyte uprawnienia oraz kompetencje bez problemu odnajdzie zatrudnienie w wielu gałęziach przemysłu. W końcu spawanie dotyczy rozmaitych elementów konstrukcji. Są to zarówno samochody, jak i statki, czy bliższe nam pralki, meble, budynki.

Praca powstaje każdego dnia i stanowi doskonałą szansę dla nowych, głodnych wyzwań osób. Szczególnie, że jest ona bardzo atrakcyjna pod względem wynagrodzenia - niezależnie od tego, czy pozostajemy w Polsce, czy decydujemy się na pracę poza granicami kraju.

Na naszych polskich warunkach średnia pensja na rękę wynosi około 3500 zł bez dodatków i w mniejszym mieście. W tych większych zaś to wypłaty rzędu 8000 zł netto. W przypadku wynagrodzenia spawacza bardzo dużą rolę odgrywają kompetencje, posiadane specjalizacje, doświadczenie. Jeśli rozwijasz swoje uprawnienia, Twój pracodawca z pewnością doceni to w sposób finansowy.

Jeśli chodzi o pracę poza krajem, tutaj zarobki są znacznie wyższe. Na samym starcie możemy liczyć się z wynagrodzeniem około 1700 euro na rękę, co robi spore wrażenie. Im bardziej doświadczeni jesteśmy, tym pensja bardziej przyjazna. Mówi się, że w wielu przypadkach wynagrodzenie dochodzi do 4000 euro netto. 

Jeśli chcemy przełożyć bezpośrednio kurs spawacza na zarobki, to doskonale widać, że jest to praca opłacalna w perspektywie poniesionych kosztów. To czy jednak masz predyspozycje aby zostać spawaczem - jest już kwestią indywidualną. Z pewnością warto skonsultować się z wybranym ośrodkiem szkoleniowym. 

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.