Kurs na podnośniki koszowe

Kurs podnośniki koszowe

Praca operatora podnośnika koszowego polega na obsłudze praktycznej i technicznej maszyny przeznaczonej do wynoszenia ludzi oraz obiektów na określoną wysokość, celem przeprowadzenia konkretnych prac. Aby zostać pełnoprawnym operatorem podnośnika, należy spełnić szereg wymogów formalnych i praktycznych. Nie są one jednak ani zbyt restrykcyjne, ani wyjątkowo wymagające. Niemalże każda zdrowa osoba, która chce zdobyć lepszą pracę i zwiększyć szansę na zatrudnienie, może skorzystać ze specjalistycznych kursów. Przedstawiamy szereg wymogów, jakie musi spełnić kursant, który chce w przyszłości obsługiwać podnośnik koszowy.

Czym są podnośniki samojezdne i jaką funkcję spełniają?

Pod nazwą operatora maszyn podnośnikowych, kryją się dwa, najczęściej rozchwytywane zawody. Pierwszym z nich jest operator podestów, w drugim przypadku mowa o kierującym podnośnikami. Urządzenia wykorzystywane są w różnych przypadkach, w zależności od potrzeb wykonawcy. Głównie to uprawnienia na podnośnik koszowy stanowią najbardziej podstawowy kurs, który otwiera przed pracownikiem możliwość obsługiwania szeregu urządzeń technicznych. W niektórych sytuacjach potrzebne będą także pozwolenia uprawnienia na podesty ruchome, które przydają się w pracach na wysokościach.

W znaczącej części przypadków kursy na różne typy podestów i podnośników realizowane są kompleksowo, wobec czego kursant może uzyskać gwarancję podniesienia swoich kwalifikacji w wielu kierunkach. Podnośniki spełniają obecnie bardzo ważną rolę w kontekście przeprowadzania prac budowlanych, technicznych i naprawczych. Popularne typy budownictwa, kładące nacisk na rozbudowywanie poziomów budynków w górę, wymagają wykorzystania podnośników w przypadku dokonywania napraw, czy konserwacji dachów. Podnośniki są nieocenione w pracach przy liniach energetycznych, przy ścince drzew, czy w przypadku budowania mostów.

Kurs na podnośniki koszowe - jakie są warunki przystąpienia?

Zdobywanie uprawnień przez kursanta jest podzielone na dwie części. Pierwszym elementem szkolenia jest część teoretyczna, obejmująca szereg wykładów stacjonarnych bądź online, a także naukę własną, na przekazanych materiałach szkoleniowych. Kolejną częścią kursu jest aspekt praktyczny, obejmujący ćwiczenie na prawdziwym urządzeniu. To kilkanaście godzin treningowych realizowanych przez wyspecjalizowanych instruktorów. Co ważne, urządzenie szkoleniowe musi spełniać wszystkie wytyczne, przedłożone przez Urząd Dozoru Technicznego. Oznacza to, że kursant uczy się na maszynie gotowej do pracy, a nie tylko na sprzęcie testowym.

Przedostatnim aspektem kursu jest egzamin wewnętrzny, realizowany przez podmiot organizujący szkolenie. Po jego pozytywnym zdaniu, kursant może przystąpić do testu państwowego, zdawanego przed komisją składającą się z członków powołanych przez UDT. Egzamin komisyjny składa się z kilku pytań, na które przyszły operator podnośnika będzie musiał udzielić poprawnej odpowiedzi. pozytywne ukończenie testu jest jednoznaczne z otrzymaniem uprawnień operatora na czas nieokreślony.

Kto może skorzystać z kursu na podnośnik koszowy lub podnośniki samojezdne?

Osoba, która zdecyduje się na skorzystaniu z kursu w celu poszerzenia swoich kompetencji zawodowych, musi liczyć się z pewnymi warunkami przystąpienia i ograniczeniami wykonywania pracy. Przede wszystkim kursant musi być osobą pełnoletnią, czyli w momencie uzyskiwania uprawnień ma mieć ukończone 18 lat. Drugi aspekt to kwestie zdrowotne. Uprawnienia na podesty ruchome oraz uprawnienia na podnośnik koszowy wymagają od pracownika sporego refleksu, nienagannego zdrowia, dobrego wzroku i braku lęku wysokości.

O tych kwestiach zaświadcza lekarz medycyny pracy, który wydaje stosowne pozwolenie na podjęcie kursu. Jest to warunek niezbędny do tego, aby rozpocząć szkolenie tematyczne. Chętny musi także zrealizować płatność za kurs. Jest to ok. 500 złotych za kurs podstawowy. Dodatkowym wydatkiem jest sam egzamin państwowy, który musi zostać opłacony przez kursanta. W cenie kursu na podnośniki koszowe wliczone są różnego rodzaju udogodnienia dla uczestników. Mowa m.in. o specjalistycznych materiałach szkoleniowych do użytku własnego, czy też poczęstunku w przypadku uczestnictwa w wykładach stacjonarnych.

Dlaczego warto uzyskać pozwolenie na obsługę podnośników i podestów jezdnych?

Kurs na podnośniki koszowe nie jest absorbujący dla uczestników. Trwa on maksymalnie kilkadziesiąt godzin, jest zatem wystarczający, by pojąć wymaganą wiedzę. Operatorzy maszyn tego typu mogą liczyć na spore zarobki, przede wszystkim w kontekście pracy za granicą. Ze względu na budowę nowych osiedli, częste awarie sieci przesyłowych, czy konieczność wykonywania remontów na wysokościach, praca operatora będzie zyskiwała na znaczeniu. Pensje osób, posiadających wymienione uprawnienia, rokrocznie rosną. Przy niewielkim nakładzie sił i czasu można uzyskać pewność zatrudnienia i stabilną sytuację finansową w przyszłości.

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.