Jak zostać elektrykiem?

 

jak-zostac-elektrykiem

 

Nieuchronnie zbliżasz się do ukończenia szkoły podstawowej, w związku z czym zastanawiasz się, w jaki sposób dalej pokierować swoją edukacją? Ukończyłeś studia wyższe, lecz mimo to nie potrafisz znaleźć pracy w wyuczonym zawodzie? A może czujesz, że dotychczasowe zajęcie nie sprawia Ci radości lub nie przynosi odpowiedniej ilości pieniędzy? Niezależnie od motywacji, która pchnęła Cię ku temu, by poszukać w Internecie wiadomości na temat tego, jak zostać elektrykiem, świetnie, że trafiłeś właśnie na naszą stronę, ponieważ dziś chcemy odpowiedzieć na nurtujące Cię pytanie. 

Czy posiadanie uprawnień elektryka jest konieczne do wykonywania zawodu?

Zacznijmy w ogóle od tego, czy bycie elektrykiem wymaga posiadania specjalnych uprawnień? Jeśli chciałbyś w przyszłości móc się nim bez nazywać bez żadnego zawahania, to oczywiście tak. Co prawda w różnych miejscach bywają zatrudniane osoby nieposiadające specjalistycznego wykształcenia czy choćby uczęszczające w przeszłości na kursy pozwalające nabyć odpowiednie uprawnienia, ale nie radzimy Ci dołączenia do nich. Dlaczego?

Ponieważ praca elektryka jest bardzo odpowiedzialna i często dość niebezpieczna. W razie popełnienia przez Ciebie poważnego błędu, skutkującego np. powstaniem poważnej awarii, wespół ze swoim pracodawcą mógłbyś za to słono zapłacić. Między innymi tak, jak jeden z mieszkańców Suwałk, który w 2014 r. nieumyślnie doprowadził do śmierci nastolatki, wykonując w mieszkaniu rodziców dziewczyny wadliwą instalację elektryczną łazienki.

Lepiej więc nie ryzykować i poświęcić trochę wysiłku i czasu na uzyskanie odpowiednich dokumentów, by nie tylko móc łatwiej znaleźć zatrudnienie, ale też mieć pewność, że zostałeś należycie przygotowany do wypełniania swoich obowiązków. Zwłaszcza, że sposobów na to, jak zostać elektrykiem nie brakuje.

Najprostszy sposób – ukończenie odpowiedniej szkoły

Pierwszą i zarazem najbardziej logiczną drogą prowadzącą do zostania elektrykiem jest oczywiście wybranie szkoły zawodowej lub technikum o takim właśnie profilu. Ich ukończenie pozwala nabyć umiejętności i – przede wszystkim – uprawnienia do wykonywania interesującego nas w tym miejscu zawodu. Którą z tych szkół jednak powinieneś wybrać? To zależy w głównej mierze od tego, czego oczekujesz w przyszłości.

Jeśli chcesz po prostu posiadać tak zwany fach w ręku i jak najszybciej po zakończeniu swojej edukacji podjąć pracę jako elektryk (lub jego pomocnik, co też często ma miejsce), ukończenie szkoły zawodowej powinno Ci wystarczyć. Pamiętaj też, że edukacja trwa w niej krócej niż w technikum. Z drugiej jednak strony jej zwieńczeniem nie jest matura, a co za tym idzie – w przyszłości nie dostaniesz się na studia, ukończenie których często okazuje się przydatne lub wręcz wymagane.

Wybór technikum elektrycznego w przypadku osób, które zastanawiają się, jak zostać elektrykiem i chciałyby stale rozwijać się w tym zawodzie, będzie zatem korzystniejszy. Po ewentualnym zdaniu ma egzaminu dojrzałości oraz zawodowego nic nie stanie Ci bowiem na przeszkodzie, by w przyszłości zostać choćby inżynierem i zarabiać więcej niż elektryk z wykształceniem zawodowym.

Kursy i szkolenia dla dorosłych – dzięki nim również możesz zostać elektrykiem

Czasy szkolne masz już dawno za sobą, a myśl, że mógłbyś sprawdzić się jako elektryk wciąż nie daje Ci spokoju? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – wciąż możesz nim zostać. Ukończenie szkoły zawodowej i/lub technikum nie jest potrzebne do tego, by zacząć wykonywać opisywany zawód. Wielu pracodawców zadowala posiadanie wśród swoich podwładnych osób z odpowiednimi uprawnieniami, które można dość łatwo (i co ważne – w krótkim czasie) nabyć.

W jaki sposób to zrobić? Najlepiej sprawdzić choćby w Internecie, gdzie w Twojej okolicy funkcjonują specjalne placówki, które organizują specjalistyczne kursy elektryczne. Często zachęcane do uczęszczania na nie są m.in. osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędach Pracy. Kolejnym ich plusem jest również fakt, iż w wielu przypadkach są one całkowicie bezpłatne. Jeśli więc dotychczas nie wiedziałeś, jak zostać elektrykiem lub wydawało Ci się to niemożliwe, ponieważ posiadasz inne wykształcenie, kursy i szkolenia okażą się w Twoim przypadku na pewno ciekawym rozwiązaniem.

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.