Jak zdobyć uprawnienia SEP?

 

Uprawnienia SEP

 

Zawód elektryka, choć bywa niebezpieczny, cieszy się od lat dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że wielu młodych ludzi postanawia ukończyć odpowiednie szkoły, by móc następnie znaleźć bez większego wysiłku zatrudnienie.

Co mają jednak zrobić dorośli, którzy dotychczas zajmowali się elektryką jedynie hobbystycznie, a teraz chcieliby zyskać odpowiednie kwalifikacje? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta i brzmi – powinny postarać się uzyskać uprawnienia SEP. Czym one są i jak je zdobyć? Już wyjaśniamy.

 

Dlaczego warto postać się o uzyskanie uprawnień elektryka?

 

Skrótowcem „SEP” określa się Stowarzyszenie Elektryków Polskich, w gestii którego leży m.in. organizowanie na terenie całej Polski kursów, udział w których stanowi najlepszy sposób na pozyskanie wspomnianych na wstępie uprawnień. Warto przy tym od razu zaznaczyć, że trwają one najczęściej jedynie kilka godzin, a ich zwieńczenie stanowi egzamin ustny.

Przystępując do niego, można uzyskać wynik pozytywny lub negatywny – nie są bowiem wystawiane oceny na wzór tych otrzymywanych m.in. w szkole. Jeżeli dana osoba zdoła pomyślnie wypaść przed komisją SEP, wówczas w ciągu dwóch tygodnia od dnia udziału w kursie otrzyma ona świadectwo potwierdzające nabycie przez nią uprawnień SEP.

W razie niepowodzenia nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by mogła ponownie wziąć udział w szkoleniu. By do tego doszło, wystarczy po raz kolejny zarówno złożyć odpowiedni wniosek, jak i uiścić opłatę z tym związaną. Jeśli zaś chodzi o sam koszt kursu, nie jest on jednolity i zależny zwłaszcza od liczby uczestników.

Dobrze jest więc postarać się wziąć udział w takim, w którym chęć nabycia nowych uprawnień deklaruje jak najwięcej osób, ponieważ wtedy zapłacimy mniej. Kto natomiast może uczestniczyć w kursach organizowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich? Wyłącznie osoby dorosłe, posiadające przynajmniej podstawowe wykształcenie.

 

Okres ważności nabytych uprawnień SAP

 

W Internecie bez problemu można znaleźć informacje na temat tego, gdzie i kiedy organizowane są szkolenia, udział w których pozwala uzyskać uprawnienia elektryczne. Termin ten brzmi jednak dość ogólnie, dlatego sprawdźmy, co dokładnie oznacza.

Zacznijmy więc od tego, że uprawnienia te można podzielić na trzy grupy: G1 (elektryczne), G2 (energetyczne) oraz G3 (gazowe). Ponadto ich uzyskanie nie zawsze wiąże się z możliwością legalnego wykonywania tych samych czynności.

 

Kursy elektryczne

Kursu energetyczne

Kursy gazowe

 

Praca osoby po interesujących nas kursach może bowiem polega na eksploatacji lub dozorze instalacji i urządzeń elektrycznych. Przed przystąpieniem do szkolenia należy więc dobrze zastanowić się, czego chcemy dowiedzieć się w czasie ich trwania i jakie konkretnie uprawnienia pozyskać. Ważne jest również to, by nie zapomnieć, że uprawnienia SEP posiadają określoną ważność – okres 5 lat.

Po jego upływie należy więc ponownie postarać się je uzyskać, jeśli dalej będzie zależeć nam na wykonywaniu pracy elektryka. Ze zdaniem egzaminu jest wówczas jeszcze łatwiej, ponieważ nic tak nie przygotowuje do niego, jak długi staż pracy w zawodzie elektryka.

 

Rodzaje sepowskich uprawnień

 

Jak wynika z powyższych informacji, sepowskie uprawnienia można pozyskać dość łatwo i – co szczególnie ważne – szybko. W zasadzie najważniejsze jest złożenie podania, opłacanie kursu i wcześniejsze upewnienie się, jakiego typu uprawnienia konkretnie chcemy nabyć.

Jeśli zechcemy uzyskać specjalistyczną wiedzę na temat m.in. urządzeń i instalacji elektromagnetycznych o napięciu maksymalnym na poziomie 1 kV, aparatur kontrolno-pomiarowych czy zespołów prądotwórczych o mocy przekraczającej 50 kW, wówczas powinniśmy wybrać kurs G1. G2 natomiast to oznaczanie szkoleń związanych m.in. z turbinami parowymi oraz wodnymi o mocy przekraczającej 50 kW, urządzeniami ratowniczo-gaśniczymi czy kotłami parowymi, wodnymi, gazowymi i płynnymi o mocy większej niż 50 kW.

Kursy SEP G3 dotyczą zaś przede wszystkim urządzeń wykorzystywanych przy produkcji paliw azowych i generatorów gazów, turbin gazowych oraz odbiorników paliw gazowych (przemysłowych) o mocy powyżej 50 kW. 

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.