Jak wygląda kurs na podesty ruchome?

Podesty ruchome

Operatorzy podestów ruchomych zatrudniani są w wielu przedsiębiorstwach z różnych sektorów. Zakres obowiązków uzależniony jest od charakteru usług danej firmy. Operatorzy zajmują się nie tylko transportem materiałów, ale także biorą udział w konstruowaniu budowli, konserwują sprzęt i likwidują awarie. Do wykonywania tej profesji upoważnia jednak kurs zakończony odpowiednim egzaminem. Jak wygląda kurs na operatora podestów ruchomych? 

Czym są podesty ruchome?

 

Podesty ruchome przejezdne nazywane są także platformami roboczymi. To mechaniczne urządzenia, dzięki którym można uzyskać czasowy dostęp do trudno osiągalnych obszarów. Zazwyczaj chodzi o obszary na wysokości. Wymienić można różne rodzaje podestów przejezdnych, gdyż niektóre rodzaje wykorzystywane są do uzyskania czasowego dostępu, inne natomiast do wykonywania prac budowlanych i konserwacyjnych. Co ciekawe, z pomocy podestów ruchomych korzysta także straż pożarna w niektórych sytuacjach. Podesty ruchome przeznaczone są do podnoszenia niektórych ciężarów (najczęściej poniżej 1 tony). To cecha, która odróżnia je od typowych żurawi, czy dźwigów. Zwykle maszyny te powinny być ustawiane i konfigurowane przez jedną osobę. Bez względu na rodzaj zastosowania, podesty ruchome mają zapewniać pomocne funkcje poza dostępem i transportem, gdyż mają zamontowane gniazda elektryczne lub złącza sprzężonego powietrza elektronarzędzi. Podesty przejezdne mogą mieć wbudowany także dodatkowy sprzęt, służący na przykład do automatycznego montowania szyb.

 

Kto może zostać operatorem podestów ruchomych?

 

Kurs na podesty ruchome kończy się oczywiście egzaminem. Przed przystąpieniem do niego każdy uczestnik kursu zobowiązany jest do uczestnictwa w części teoretycznej oraz praktycznej, w trakcie której może zastosować przyswojoną wcześniej teorię w praktyce. Aby przystąpić do kursu na podesty przejezdne, należy mieć ukończone 18 lat oraz które ukończyły szkołę podstawową. Nie można wykazywać także żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do pracy przy podestach ruchomych. Osoba, która zdecyduje się na udział w UTD, musi wiedzieć, że praca ta wymaga nie tylko odpowiedzialności, ale także kondycji fizycznej. Dzień pracy operatora podestów ruchomych trwa zazwyczaj 8 godzin, jednak w wielu przypadkach czas ten może się wydłużyć. Operatorzy podestów ruchomych najczęściej pracują w warunkach zewnętrznych. Oczywiście są też odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób, które przebywają blisko miejsca ich pracy. Oczywiście najważniejszy jest kurs. Podesty ruchome znajdują zastosowanie jednak w coraz większej ilości firm, dlatego należy o tym bezwzględnie pamiętać, że jest to inwestycja w siebie.  Tak więc warunkiem przystąpienia do kursu na podesty przejezdne jest:

  • ukończenie szkoły podstawowej,
  • ukończenie 18. roku życia,
  • dobra sprawność fizyczna,
  • chęć przyswojenia wiedzy teoretycznej z zakresu obsługi podestów ruchomych. 

 

Jak wygląda kurs na podesty ruchome?

 

Szkolenie Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) ma na celu podniesienie poziomu wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych kursantów. Operatorzy po zdaniu egzaminu odpowiadać będą bezpieczeństwo, konserwację oraz eksploatację urządzeń. W części teoretycznej kursanci przyswajają wiedzę związaną z przestrzeganiem norm bezpieczeństwa, nazewnictwem konstrukcji platform, szczegółów dotyczących kwalifikacji operatora, inspekcji przedoperacyjnych, przeciążenia sprzętu, a także metod i form komunikacji, czy procedur tworzenia dokumentacji. Wszystko po to, aby z odpowiednią dawką wiedzy przystąpić do części praktycznej, na którą składa się obsługa podestów.

 

Rodzaje uprawnień

 

Wśród uprawnień kat. I P wymienia się:

  • podesty ruchome wolnobieżne (tzw. podnośniki nożycowe),
  • podesty ruchome samojezdne (podnośniki koszowe),
  • podesty ruchome przewoźne (pajączki, które podczepiane są pod samochód).

 

Jak wygląda egzamin na operatora podestów ruchomych?

 

Oczywiście każdy kurs zakończony jest egzaminem, do którego należy przystąpić, aby uzyskać kwalifikację uprawniające do obsługiwania maszyn tego typu. Po ukończeniu kursu na operatora podestów ruchomych kwalifikację otrzymują jedynie osoby uprzednio przygotowane. Kurs obejmuje sprawdzenie wiedzy teoretycznej przyswajanej w trakcie wykładów i samodzielnej nauki, jak i sprawdzenie umiejętności obsługi maszyn. W części teoretycznej pojawiają się pytania związane z budową maszyny, środków bezpieczeństwa i higieny pracy i wiele innych. 

 

Dlaczego warto solidnie przygotować się do egzaminu?

 

Przede wszystkim dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo własne, innych, a także wysoką jakość pracy. Niewłaściwe użytkowanie podestu może doprowadzić do jej obalenia. Wśród skutków niewłaściwego użytkowania podestów ruchomych wymienia się także możliwość uszkodzenia sprzętu oraz zagrożenie dla innych osób. Do pracy tej wybierani są kompetentni i odpowiedzialni kursanci, którym zależy na wykonywaniu tej pracy w sposób prawidłowy i odpowiedni. Wszystko to gwarantuje kurs na podesty ruchome. 

 

Ile kosztuje kurs na podesty ruchome?

 

Cena uzależniona jest od miejsca szkolenia, a także ilości uczestników szkolenia. Im jest ona większa, tym tańsze okazuje się szkolenie. Doliczyć należy także koszty egzaminu, które oscylują w granicach 200 zł. Istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia także w innym języku, jeżeli wybieramy się do pracy za granicę. Warto więc rozważyć te opcję, stać się operatorem podestów przejezdnych i otrzymać dobrze płatną pracę. To inwestycja w siebie i swoją przyszłość. 

 

Czy warto zostać operatorem podestów ruchomych?

 

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Na pewno jest to bardzo odpowiedzialna, aczkolwiek dobrze opłacana praca. Przed przystąpieniem do kursu warto zgłębić bliżej kwestie związane z wykonywaniem tej pracy. Z pewnością jest to zajęcie dla osób spokojnych i odpowiedzialnych, które potrafią zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi. Wykazać należy się także odpowiednimi kompetencjami teoretycznymi, które jednak zostają przyswajane w trakcie części teoretycznej. Wszelkie niuanse związane z tą pracą warto rozwiązać, przeglądając fora internetowe. Konieczne jest jednak ukończenie 18. roku życia, a także ukończenie szkoły podstawowej. Osoby, które nie spełnią tych założeń, nie mogą ubiegać się o uczestnictwo w kursie. 

 

Przedłużanie uprawnień na podesty ruchome

 

Uprawnienia do wykonywania pracy na podestach ruchomych można poprzez złożenie stosownego dokumentu do Urzędu Dozoru technicznego. Następnie należy podpisać deklarację o czynnej praktyce minimum 3 lata na 5 lat ważności. Zaświadczenia kwalifikacyjne na podesty ruchome ważne są przez 5 lat. 

Sprawdź również:

Kurs na podnośniki koszowe

Rodzaje wózków widłowych

Co to jest UDT

 

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.