Jak uzyskać uprawnienia na suwnice?

Praca operator suwnicy

Ostatnimi czasy suwnice cieszą się coraz większą popularnością. Są to urządzenia, które w dużym stopniu ułatwiają wykonywaną pracę, a także ją przyspieszają. Znaleźć je można zarówno w wielkich magazynach, jak i zakładach pracy. Czym są suwnice? Czy warto zostać operatorem suwnicy? Jakie wymagania należy spełnić, aby zdobyć uprawnienia? Jak może wyglądać kurs operatora suwnic? Co powinniśmy wiedzieć o egzaminie przed inspektorem UDT? Jakie rodzaje uprawnień na suwnice można posiadać? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie. 

Czym są suwnice?

Suwnice to dość szeroka grupa różnego rodzaju dźwignic. Są to urządzenia, które powszechnie stosuje się w zakładach przemysłowych i w branży budowlanej. Można je zdefiniować jako dźwignice, które pracują w przerywanym ruchu. Jednym z kluczowych elementów jest konstrukcja nośna- jej charakterystyczną cechą jest przemieszczanie się po torach. Poruszanie się ładunku w pionie i w poziomie jest możliwe dzięki drugiemu elementowi suwnicy, który powszechnie znany jest jako wciągnik lub wciągarka. Jest on zamontowany na konstrukcji mostu.

Suwnice możemy podzielić na kilka rodzajów: pomostowe, półbramowe, bramowe, modułowe, wspornikowe, kolumnowe. Różnią się one od siebie konstrukcją, dlatego też mogą być stosowane w nieco odmiennych okolicznościach. Tego typu urządzenia mogą być obsługiwane tylko przez doświadczonych pracowników, którzy posiadają uprawnienia na suwnice. Wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego.

Czy warto zostać operatorem suwnicy?

Dźwignice stosowane są w wielu lokalizacjach i w różnorodnych branżach niemalże na całym świecie. Posiadając uprawnienia na suwnice UDT, nie musimy obawiać się, że znalezienie pracy będzie problematyczne. Dodatkowo wysokie kwalifikacje to gwarancja zarobków na satysfakcjonującym poziomie. Uprawnienia na suwnice 3s mogliśmy uzyskać kończąc specjalistyczny kurs. Konieczne okaże się także zaliczenie egzaminu przed specjalnie zgromadzoną komisją UDT. Poszerzenie kwalifikacji w taki sposób zwiększa nasze możliwości co do znalezienia dobrze płatnej pracy.

Jakie wymagania należy spełnić, aby zdobyć uprawnienia?

Nie wszyscy mogą uzyskać uprawnienia na suwnice. Kluczowe jest ukończenie kursu dla operatorów tych urządzeń. Z pewnością dla wielu zastanawiająca jest kwestia, dlaczego przeciętny pracownik nie może sterować suwnicą. Otóż wiąże się to bezpośrednio z dwoma aspektami. Przede wszystkim wynika to z przepisów prawa i wymagań UDT. Dodatkowo praca ta uznawana jest za bardzo odpowiedzialną. Niezwykle istotne są umiejętności precyzyjnego kontrolowania urządzenia, przenoszenia ładunków w sposób bezpieczny. Konieczne jest przestrzeganie rygorystycznych standardów pracy. Nie obędzie się bez ponadprzeciętnej znajomości instrukcji obsługi suwnicy.

Po ukończeniu kursu kolejnym krokiem jest przystąpienie do egzaminu przed komisją UDT i zaliczenie go. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie takowego egzaminu jest możliwe, pod warunkiem, że ukończyliśmy 18. rok życia, posiadamy przynajmniej podstawowe wykształcenie, a także możemy pochwalić się zaświadczeniem od lekarza o braku przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku. Dodatkowo często zapomina się o dodatkowych predyspozycjach, wśród których najczęściej wyróżnia się dobrą koordynację, ostry wzrok, opanowanie, spokój, umiejętność zachowania skupienia przez długi okres czasu.

Jak może wyglądać kurs operatora suwnic?

Kurs na operatora suwnic trwa przynajmniej tydzień. Jest on podzielony na dwie części- pierwsza z nich to teoretyczna, a druga praktyczna. W części teoretycznej uzyskamy podstawowe informacje na temat rodzaju suwnic i ich budowie. Dowiemy się, jak kontrolować suwnicę przed pracą, a także na jakie aspekty zwracać uwagę podczas weryfikacji jej sprawności. Bezpieczne obsługiwanie urządzenia jest bowiem możliwe tylko w przypadku regularnej oceny stanu maszyny. Dodatkowo uczestnicy poznają podstawowe zasady obsługi suwnic, a także niezbędne przepisy BHP.

Podczas zajęć praktycznych kursanci uczą się obsługi suwnic, jednocześnie nabierają wprawy. Specjaliści udzielają także informacji na temat konfigurowania suwnic, w konsekwencji działają one efektywnie podczas wykonywania poszczególnych czynności.

Co powinniśmy wiedzieć o egzaminie przed inspektorem UDT?

O ile kurs jest niezwykle ważną częścią podczas zdobywania uprawnień, to jednak na nim procedura niestety się nie kończy. Zdobyte umiejętności muszą być bowiem w pewien sposób potwierdzone. Dlatego też konieczne okaże się zdanie egzaminu przed inspektorami UDT. Składa się on z dwóch części- teoretycznej i praktycznej. Każda z nich musi zostać zaliczona, jeśli chcemy uzyskać uprawnienia na suwnice.

Część teoretyczna opiera się na wiedzy z zakresu budowy dźwignic, znajomości przepisów BHP, obsługi. W dalszej kolejności następuje część praktyczna, podczas której sprawdzane są umiejętności związane z manipulowaniem suwnicą bez ładunku i z obciążeniem. Jeśli kandydat wykona wszystkie zadania postawione przez egzaminatorów, wówczas egzamin zakończy się powodzeniem, co jest równoznaczne z uzyskaniem uprawnień. 

Jakie rodzaje uprawnień na suwnice można posiadać?

Uprawnienia na suwnice wydawane są w dwóch kategoriach: 1s i 2s. Uprawnienia na suwnice 2s umożliwiają obsługiwanie suwnic, wciągników i wciągarek, które obsługiwane są z poziomu roboczego. Jeśli chodzi o uprawnienia 1s, to mamy możliwość operowania suwnicami, wciągnikami i wciągarkami, które obsługiwane są z poziomu roboczego lub z kabiny. W obu przypadkach mamy również uprawnienia na żurawie stacjonarne warsztatowe.

Uprawnienia na suwnice - ważność 

Należy pamiętać, że uprawnienia na suwnice mają ważność, po wygaśnięciu której nie możemy kontynuować pracy w tym zakresie, jeśli jej nie wydłużymy. W przypadku suwnic sterowanych z kabiny i z poziomu roboczego, uprawniania ważne są 10 lat. Suwnice ogólnego i specjalnego przeznaczenia ważne są natomiast 5 lat.

Uprawnienia na suwnice cena

Cena uprawnień na suwnice to dość interesująca kwestia. Należy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko sam kurs, ale także przystąpienie do egzaminu. Sam kurs kosztuje średnio od 300 do 400 zł- wartości te mogą różnić się w zależności od lokalizacji i stażu danego ośrodka. Jeśli chodzi o przystąpienie do egzaminu UDT- pobierana jest opłata w wysokości 300 zł. Uprawnienia na suwnice mogą być wykorzystywane zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.

Uprawnienia na suwnice s1 cena

Często cena za uprawnienia na suwnice s1 podawana przez ośrodki szkolenia uwzględnia również koszty podejścia do egzaminu. Warto dowiedzieć się szczegółów w tym zakresie, bowiem 600-700 zł jest wówczas rozsądną wartością. Uzyskamy nie tylko szkolenie praktyczne i teoretyczne, ale również możliwość przystąpienia do egzaminu UDT. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niosą ze sobą uprawnienia na suwnice, koszt takiego udogodnienia nie jest wysoki. Możliwości co do znalezienia pracy znacznie się poszerzają.

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.