Ile zarabia spawacz?

 

Ile zarabia spawacz

 

Dlaczego praca fizyczna w Polsce (i nie tylko) od dłuższego już czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem i pozwala zarobić przyzwoite pieniądze? Główne ze względu na duże zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby chcące ją wykonywać. A skoro tak, nikogo nie powinno dziwić, że ludzie w różnym wieku i niezależnie od wykształcenia chętniej podejmują się pracy m.in. jako spawacz. Zarobki w tym zawodzie są jednak dość niejednolite, w związku z czym postanowiliśmy sprawdzić, jakie czynniki wpływają na ich wysokość.

 

 

 

Główne czynniki wpływające na wysokość wynagrodzenia spawacza

 

Zanim przejdziemy do konkretnych liczb, związanych z wynagrodzeniem otrzymywanym przez spawaczy w Polsce, warto zastanowić się, od czego może być uzależniona ich wielkość. Podobnie jak w przypadku innych zawodów, wysokość zarobków osób zajmujących się łączeniem części różnego rodzaju konstrukcji zależy przede wszystkim od tego, jak długo już pracują w zawodzie. Oczywiście dłuższy staż pracy działa na ich korzyść, pozwalając często bez większego problemu zarobić sporo ponad najniższą krajową. Wiele zależy również od tego, na jaką formę zatrudnienia może liczyć dana osoba.

Wiadomo, że umowa o pracę wiąże się z ponoszeniem większych kosztów przez pracodawcę, dlatego dość często decydują się oni zatrudniać spawaczy w innej formie, nierzadko również bez jakiejkolwiek umowy. Wówczas pracownik może zarobić więcej, ale też z drugiej strony samodzielnie musi zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne oraz ewentualną emeryturę, odprowadzając składki do ZUS-u. To, ile zarabia spawacz uzależnione jest także m.in. od tego, czy skończył odpowiednią szkołę zawodową bądź technikum, jakości jego pracy czy miejsca, w którym ją wykonuje.

 

Praca za granicą – gdzie polscy spawacze są najbardziej doceniani?

 

Z danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, zarobki spawaczy wynoszą średnio 3148 złotych netto. Obiektywnie patrząc, jest to kwota dość duża, zwłaszcza, że do wykonywania pracy można przystąpić praktycznie od razu po ukończeniu odpowiedniej szkoły. Początkujący spawacze w większości muszą zadowolić się mniejszym wynagrodzeniem, lecz z czasem mogą domagać się lepszych warunków zatrudnienia.

Gdyby jednak mieli z tym trudności, interesującą rozwiązaniem pozostaje wyjazd z Polski. W innych krajach doświadczeni spawacze nierzadko zarabiają nawet po ok. 5 tys. euro miesięcznie. Nie tylko jednak w poszczególnych państwach europejskich (np. Holandii) specjaliści mogą liczyć na bardzo dobre zarobki. Od lat szczególnie w Stanach Zjednoczonych polscy spawacze cieszą się świetnymi opiniami, a przekłada się to w przypadku wielu z nich na otrzymywanie nawet 600 zł za godzinę pracy.

 

Zarobki spawacza skuteczną zachętą do nauki zawodu

 

Oczywiście nie wszystko zależy zawsze wyłącznie od umiejętności i doświadczenia, ale też szczęścia w poszukiwaniu pracodawcy. Niemniej tysiące osób z wykształceniem wyższym może jedynie pomarzyć o pieniądzach, którzy otrzymują najlepsi przedstawiciele zawodów takich jak choćby spawacz światłowodów.

Zarobki przez nich uzyskiwane zdecydowanie bowiem rekompensują w wielu przypadkach wysiłek, który wkładają w swoją ciężką pracę. Do jej podjęcia natomiast wystarczy często jedynie ukończenie kursu, na który można uczęszczać bez względu na przebieg swojej dotychczasowej kariery czy wykształcenie. W zasadzie do wzięcia udziału w szkoleniach spawalniczych wymagana jest jedynie pełnoletniość oraz potwierdzona świadectwem lekarskim zdolność do wykonywania zawodu.

 

Przykładowe kursy:

Kurs TIG 141

Kurs MMA 111

Kurs MAG 135/138

Kurs MIG 131

 

Ponadto warto pamiętać o tym, że spawacze mogą pracować w wielu różnych miejscach – zarówno w małych warsztatach, jak i dużych halach produkcyjnych. Wielu z nich z czasem decyduje się założyć własną działalność lub wyemigrować w poszukiwaniu jeszcze lepszych pieniędzy, o czym już wspomnieliśmy. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy warto ukończyć szkołę zawodową lub technikum o profilu spawacza bądź zainwestować kurs przygotowujący do wykonywania tego zawodu, podane przez nas kwoty powinny skutecznie rozwiać Twoje wątpliwości.

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.