Ile zarabia elektryk?

 

Ile zarabia elektryk

 

Sytuacja na polskim rynku pracy przekonuje, że zapotrzebowanie na pracowników posiadających wykształcenie zawodowe jest naprawdę duże. Już dawno przestali być oni postrzegani jako grupa osób, które wykonują swoje zawody wyłącznie z konieczności, ponieważ w przeszłości nie zdołali dostać się na studia wyższe. Również wielu licencjatów i magistrów postanawia nabyć odpowiednie uprawienia, by móc zacząć pracować np. jako elektryk. Zarobki stanowią jedną z przyczyn ich postępowania, dlatego sprawdźmy, czy są one rzeczywiście tak duże, jak można niekiedy usłyszeć.

 

Wysokość średniego wynagrodzenia polskiego elektryka

 

Według portalu Wynagrodzenia.pl środkowa wartość zarobków (czyli mediana) w przypadku zawodu elektryk na początku 2021 roku (styczeń) wyniosła 3353 zł netto. Czy jest to dużo, czy mało, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Trudno jednak nie zauważyć, że kwota ta dość znacznie przewyższa wartość minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, wynoszącą 2061,67 zł netto w przypadku wypracowania pełnego wymiaru godzin w ramach umowy o pracę. Dodatkowo kwota ta nie przewiduje dodatków, premii i ewentualnych zarobków nierejestrowanych, a każdy wie, że i tak sytuacje są na porządku dziennym. 

Większości z Polaków regularne pobieranie ponad trzech tysięcy złotych na pewno pozwoliłoby żyć na w miarę przyzwoitym poziomie niezależnie od tego, czy mówimy tu o osobach samotnych, czy posiadających rodzinę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych Polaków postanawiać kształcić się nie w liceach, lecz w szkołach zawodowych bądź technikach. Dorośli natomiast chętnie biorą udział w kursach przygotowujących do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebny jest technik elektryk.

Zarobki przez nas podane nie są jednak uniwersalne, co oznacza, że niektórzy są w stanie zarobić miesięcznie mniej bądź więcej – jak w przypadku praktycznie każdego innego zawodu.

 

Co wpływa na wysokość zarobków elektryków?

 

Od czego zatem zależy wysokość zarobków, które pobiera elektryk? Czynników wpływających na wysokość jego wynagrodzenia jest wiele. Jednym z najważniejszych jest oczywiście staż pracy. Nie oszukujmy się – żadna poważna firma nie zaproponuje jednakowych pieniędzy osobie dopiero rozpoczynającej pracę w zawodzie oraz tej, która posiada przykładowo dwudziestoletnie doświadczenie.

Warto więc jak najprędzej znaleźć zatrudnienie i starać się je utrzymać, z czym – jeśli dana osoba będzie należycie pełnić swoje obowiązki – nie powinno być żadnego problemu. A skoro o tym mowa, za drugi – istotny – czynnik mający znaczenie przy ustalaniu zarobków elektryka należy uznać właśnie jakość pracy. Ktoś, kto określone czynności wykonuje sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami na pewno może oczekiwać większych pieniędzy, niż osoby czekające jedynie na fajrant, a takich przecież wciąż (niestety) nie brakuje.

 

Sprawdź nasz kurs elektryczny

 

Wykształcenie również należy potraktować jako ważną kartę w talii argumentów przy renegocjowaniu umowy z pracodawcą czy poszukiwaniu zatrudnienia. Ukończenie szkoły zawodowej czy technikum pozwala uzyskać niezbędne uprawnienia, ale ewentualne ukończenie studiów wyższych i uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera jeszcze bardziej podnosi wartość pracownika.

Jak więc widać, to, ile zarabia elektryk, uzależnione jest od różnych czynników, ale można śmiało powiedzieć, że warto inwestować w siebie i pracować sumiennie, by móc liczyć na godne pieniądze.  

 

Praca zagraniczna – popularny sposób na zwiększenie dochodów wśród elektryków

 

Zastanawiając się nad zarobkami elektryków, nie można zapominać również o tym, że na ich wysokość wpływa w dużym stopniu również miejsce, w którym są oni zatrudnieni. W końcu tego rodzaju specjaliści są potrzebni niemal wszędzie. Warsztaty samochodowe, place budowy czy Pogotowie Energetyczne – to tylko jedne z wielu miejsc, w których można znaleźć pracę zarówno świeżo po ukończeniu szkoły, jak i z wieloletnim bagażem doświadczeń.

Weźmy pod uwagę również to, że wielu specjalistów decyduje się z czasem wyjechać z Polski i poszukać zatrudnienia w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz innych krajach. Specjaliści znający języki obce bez większego problemu zdołają znaleźć pracę poza granicami ojczyzny, otrzymując jednocześnie jeszcze większe (i to znacznie) wynagrodzenie, niekiedy przekraczające kwotę 20 tys. złotych.

Zarobki elektryka ulegają zwiększeniu również w przypadku tych osób, które chętnie podejmują się dodatkowych zajęć, tzw. fuch. Nie oszukujmy się – one również mogą stanowić poważny zastrzyk gotówki, a przy tym całkowicie legalny, gdy określona praca zostanie wykonana np. w ramach umowy o dzieło.

Kontakt
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania.

Siedziba główna:
Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o.
ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn

Park maszynowy:
ul. Siedlecka 61,
08-106 Zbuczyn


NIP: 8212657944
REGON: 380160396
Numer rachunku bankowego:
83 1950 0001 2006 0062 4703 0002

Oddział Warszawa:
ul. Jana Kazimierza 64A/318,
01-248 Warszawa

Oddział Lublin:
ul. Dęblińska 7,
24-100 Puławy

Oddział Radzyń Podlaski
ul. Warszawska 2,
21-300 Radzyń Podlaski

tel. 504 690 892

tel. 574 394 000

mail: szkoleniaoperator@op.pl


    Administratorem danych osobowych jest Ośrodek Szkoleniowo-Dydaktyczny „Operator” Sp. z o.o., ul. Klonowa 1, 08-106 Zbuczyn, NIP: 8212657944. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.